İlgili Ürünler

Allergo Comod NazalXylo Comod Nazal
 

Allergo Comod Nazal

Form:Steril Burun Damlası
Etken Madde:Sodyum kromoglikat
Ticari Şekil:15 ml burun damlası içeren COMOD şişe/kutu
Lisansör:Ursapharm
Endikasyon Grubu:Nazal İlaçlar
Kısa Ürün Bilgisi:
Kullanma Talimatı:
Tedavi Alanı:Alerjik Rinit

Değerli site ziyaretçimiz
Sitemizin bu bölümü sağlık çalışanları içindir. (Doktor, Eczacı ya da Diş hekimi) Sağlık çalışanı olduğunuzu onaylamak için, "Sağlık Çalışanıyım" butonuna basınız; eğer sağlık çalışanı değilseniz, lütfen "Sağlık Çalışanı Değilim" butonuna basınız.)

Alerjik Rinit

Alerji vücuda giren ya da temas eden bir maddeye karşı vücudun kendine zarar verecek derecede reaksiyon göstermesidir.

Alerji Ne Demektir

Alerji vücuda giren ya da temas eden bir maddeye karşı vücudun kendine zarar verecek derecede reaksiyon göstermesidir. Bu reksiyonlar normal düzeyinde olursa vücudu korumak içindir. Ancak alerjik kişilerde reaksiyonlar zararlı olacak derecede fazladır. Burun bu tür alerjik reaksiyonlardan en fazla etkilenen organlardandır .

Alerjinin genetik bir yatkınlığı vardır ve her yaşta başlayabilir.

Alerjenin vücuda girmesinden 2-3 dakika sonra histamin adı verilen maddeler salgılanır. 15 dakika içinde maksimum seviyeye ulaşır. Alerji her zaman olabileceği gibi sadece belli mevsimlerde de görülebilir.

Mevsimsel alerjik rinit (saman nezlesi) her yıl ABD'de 23 milyondan fazla kişiyi etkilemektedir. (Dünya sağlık Örgütü,WHO).

Bu alerjinin nedeni, ağaçlar, çimen ve otların havada taşınan polenleri ve küf sporlarıdır. Polenler, çiçekli bitkilerin ancak mikroskopla görülebilecek küçüklükte hücreleridir. Yılın belirli dönemlerinde havada çok fazla miktarda polen ve spor bulunur.

ALEJİ Nedir, alerjik rinit, mukozal ödem,lenfosit

Alerjik rinitli hastalardaki histolojik bulgular; mukozal ödem ve eozinofil, lenfosit ve plazma hücrelerinin infiltrasyonu ile tunica propria'da kolloidal birikimidir.

Alerjik rinitli hastalara sensitize oldukları allerjenin uygulanımı sonucunda nazal epitelde mast hücrelerine ve bazofillere bağlı durumda IgE birikimi saptanır. Bu olay tetik vazifesi görerek sinirler, damarlar ve mukoz glandlar üzerinde etkili olan kimyasal mediatör salınımına neden olur. Sonuçta kısa sürede konjesyon, burun akıntısı, tıkanıklığı ve kaşınma meydana gelir. Alerjik bireylerin yaklaşık yarısında erken fazdan 13-14 saat sonra yeni allerjen olmaksızın geç faz reaksiyonu gelişir. Bu fazda mediatörler tekrar salınarak inflamatuvar hücrelerin nazal submukozada birikimine ve semptomların tekrar ortaya çıkışına neden olur.


Ne Gibi Belirtiler Yapar:

Alerjinin KBB ile ilgili semptomları arasında en sık görülenler burun akıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı, kaşıntı, geniz akıntısı, boğazda gıcık, kronik öksürük, orta kulakta basınç problemleri sayılabilir. Alerjik kişilerde alerjik olmayan kişilere göre daha çok sinüzit, burunda et büyümesi (konka hipertrofisi veya polip), astım ve cilt reaksiyonları görülür.

Nasıl Tedavi Edilir :

Alerjik Rinit tedavisinde 3 ana kategori vardır.

  1. Allerjenden korunma
  2. İlaç Tedavisi (sodyum kromoglikat, ALLERGO COMOD NAZAL)
  3. İmmünoterapi (Aşı Tedavisi) ;İmmünoterapi (aşı tedavisi) hastanın alerjik olduğu maddeyi düşük dozdan başlayarak artacak şekilde hastanın vücuduna verme tedavisidir. Bu şekilde vücut bu maddeyi tanıyarak alerjik reaksiyon göstermememsi prensibine dayanır. Ancak her zaman iyi sonuç vermez
©2012 Biem İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Biem İlaç San. ve Tic. A.Ş. Turgut Reis Cad. No:21 Tandoğan/Ankara Tel: (0312) 230 29 29 Fax: (0312) 230 68 00
Sitemizde yer alan bilgiler, hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitemizin ürünler bölümü sağlık çalışanları içindir.