İlgili Ürünler

Buslera
 

Kemik İliği Nakli

Kemik iliği (Medulla ossea), büyük kemiklerin içinde, merkezde yer alan dokudur. Toplam vücut ağırlığının %4'ünü oluşturmaktadır bu da erişkinlerde yaklaşık 2.6 kg'a denk gelmektedir. Yumuşak, jelatinöz, ileri derecede vasküler ve selüler bir organdır.

Yeni kan hücrelerinin periyodik olarak yaşam boyu üretildiği yerdir. Kan hücrelerinin yapımı ve dolaşıma verilmesinden sorumludur. Bu işlevini prenetal 5. aydan ölüme dek sürdürür.

Kemik İliğinin Tipleri

İki tip ilik vardır: kırmızı ilik ve sarı ilik:

  • Kırmızı ilik (veya miyeloid ilik), süngerimsi kemikte bulunur. Alyuvar, akyuvar ve trombositler burada üretilir.Myeloid dokudan zengindir.
  • Sarı ilikte bazı akyuvarlar üretilir. İçinde çok daha fazla sayıda yağ hücresi olduğu için sarı renklidir.

KEMİK İLİĞİ NAKLİ, Medulla ossea, biem ilaç, 

 

Her iki tipteki ilik de sayısız kılcal kan damarı içermektedir.

Doğumda tüm kemik ilikleri kırmızıdır, zamanla sarı ilik oranı artar. Yetişkinlerde ortalama 2,6 kg kemik iliği olur, bunun yarısı kırmızıdır. Kırmızı ilik başlıca yassı kemiklerde (göğüs kemiği, kafatası, kaburgalar, omurgalar ve kürek kemikleri gibi) ve uzun kemiklerden olan femur ve humerusun proksimal ucundaki süngerimsi kısımda bulunur. Sarı ilik uzun kemiklerin orta kısmındaki boşlukta bulunur.

Ciddi kan kaybı durumunda vücut sarı iliği kırmızıya dönüştürerek kan üretimini hızlandırır.

 

LÖSEMİ

Lösemi; kan kanseridir. Normalde vücudumuzda olan hücreler anormal şekilde çoğalıp, kemik iliğindeki normal hücrelerin yerine geçerek kemik iliğini tamamen kaplamasıyla lösemi oluşmaktadır. Bu sebeple hastalarda kansızlık ortaya çıkmaktadır. Savunma hücrelerinin vücutta azalmasıyla enfeksiyonlara eğilim artmaktadır. Lösemiler hücre cinsine göre;

-          ALL (Akut Lenfoblastik Lösemi)

-          AML (Akut Myeloblastik Lösemi) olmak üzere iki ana gruba ayrılır.


Teşhis konulduktan sonra hastayı nasıl bir süreç bekliyor?

İlk tedavi hastaneye yatıştır ve ortalama yatış süresi 1 aydır.

Lösemi hücreleri vücudu istila ettiğinden normal hücreler vücutta bulunmaz, sağlıklı hücreler dışarıdan takviye edilerek desteklenir. Hastaya sağlıklı hücreler verilirken bir yandan da kemoterapi uygulama zorunluluğu olduğundan ve verilen kemoterapi kötü hücrelerin yanı sıra iyi hücreleri de yok ettiğinden süreç çok zorlu geçmektedir.


Bir ay sonunda hastadan küçük bir kemik iliği parçası alınarak kötü hücrelerin kaybolup olmadığına bakılmaktadır.

Sağlıklı bir hücrenin sıfırdan sağlıklı bir hale gelebilmesi yaklaşık 15 gün sürmektedir. Bu dönem oldukça kritik olduğundan hasta bebek gibi koruma altına alınmaktadır. Enfeksiyon kapma riskini önlemek için antibiyotik tedavisi başlatılıp, maske kullandırılabilmektedir. Önlemlere rağmen enfeksiyon görülebilmektedir. Enfeksiyon sonucu; ölüm riski yüzde 80-90’lara varabilmektedir.

 

KEMİK İLİĞİ NAKLİ

45 yaş altındaki hastalarda kurtarma tedavisine yanıt alınamıyorsa kemik iliği nakli tercih edilmektedir. Kemik iliğinde bulunan kök hücreler, kanımızdaki hücrelerin oluşumunu sağlayan ana hücrelerdir. Bu hücreler  bir cihaz ile toplanıp kök hücre naklinin yapılacağı güne kadar Aferez ünitesinde bekletilerek nakil günü hastaya nakledilmektedir


Kimlerden kemik iliği alınır?

Kemik iliği, doku grupları uygun kardeşlerden ve ya nadiren diğer aile bireylerinden alınabildiği gibi, doku bankaları aracılığıyla, doku grupları uygun akraba olmayan vericilerden de alınabilmektedir.

Hastanın kendi kemik iliğinin dondurulup saklanması ve gerektiğinde verilmesi de diğer bir seçenektir.

Göbek kordonu kanı ise yeni doğan kardeşin ana-kök hücrelerden zengin plasentasından toplanan kanın kullanılması şeklinde olmaktadır.


Nakil işlemi nasıl gerçekleştiriliyor?

Nakil günü belirlenerek vericiden toplanan hücreler hastaya verilmektedir.

Hastaya kemik iliği nakledilen günden itibaren; otuzuncu güne kadar beklenmektedir. 30. Güne gelindiğinde alınan hücrelerin ne kadarının kemik iliğine yerleştiğine bakılmaktadır.

Bu oran yüzde doksan beşin üzerindeyse hasta taburcu edilmektedir.

Bu tip nakillerde hastalar; kullanılan ilaçların etkisi nedeniyle enfeksiyonlara yatkınlıklarından dolayı uzun süre takip edilmektedir. Hastalar haftada iki gün kontrole çağırılmaktadır. Sonraki 5 yıllık dönemde kontroller aylık dönemler halinde yapılmaktadır.


Kemik iliği naklinde başarı oranı nedir?

Kemik iliği nakillerinde yüzde 70 oranında başarı sağlanmaktadır. Ama her zaman hastalığın nüksetme riski bulunmaktadır. Hastalık süresince uygulanan kemoterapi tedavisi başka bir kanser hastalığını da tetikleyebilmektedir. Bu en çok korkulan durumdur.

©2012 Biem İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Biem İlaç San. ve Tic. A.Ş. Turgut Reis Cad. No:21 Tandoğan/Ankara Tel: (0312) 230 29 29 Fax: (0312) 230 68 00
Sitemizde yer alan bilgiler, hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitemizin ürünler bölümü sağlık çalışanları içindir.