İlgili Ürünler

Predni-Pos
 

Katarakt Cerrahisi Sonrası

Lensin saydamlığının hastanın görmesini bozacak derecede azaldığı durumlarda katarakt meydana gelir. Katarakt terimi Yunanca katarraktes (şelale) kelimesinden gelir, çünkü o zamanlar kataraktın beyinden gelip, lensin önüne akan kıvamlı bir sıvı olduğuna inanılıyordu.


Genel semptomlar;

Kataraktın ve semptomlarının gelişimi genellikle sessiz bir süreçtir. Hastalar çeşitli derecelerde sadace gri gölgelerin görülmesi, görme azalması, bulanık görme, çarpık görme, kamaşma veya yıldız yağmurları, tek taraflı diplopi, bozulmuş renk görme ve benzeri semptomları yaşarlar ve bu semptomlar kataraktın tipine göre değişir.

Hayvan araştırmalarındaki teorik yaklaşımlara rağmen, insanlarda kataraktın konservatif tedavisinin etkinliği gösterilmemiştir. Günümüzde kataraktın gelişmesini önleyecek, geçiktirecek yada geriye döndürecek hiç bir konservatif yöntem yoktur. Galaktozemik kataraktlar bu kuralın tek istisnasıdır.


Kataraktın Cerrahi tedavisi ; oftalmolojinin en sık uygulanan girişimidir.

Post operatif dönemde ise kortikosteroid tedavisi (prednizolon asetat, Predni-POS) tercih edilir.


Referans:

Ophthalmology. A Pocket Textbook Atlas, Gerhard K Lang, 2000

©2012 Biem İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Biem İlaç San. ve Tic. A.Ş. Turgut Reis Cad. No:21 Tandoğan/Ankara Tel: (0312) 230 29 29 Fax: (0312) 230 68 00
Sitemizde yer alan bilgiler, hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitemizin ürünler bölümü sağlık çalışanları içindir.