İlgili Ürünler

Timo-Comod %0,5 Steril Göz Damlası Timolol Pos %0,5 Steril Göz Damlası
 

Glokom

GLOKOM NEDİR?

Glokom, gözün arka tarafında yer alan görme sinir sisteminin yavaşça ve kalıcı olarak zarara uğraması nedeniyle meydana gelen göz hastalıkları grubuna verilen isimdir. Hastaların bir çoğunda görülen sinir sistemindeki zarar, saydam sıvı'nın (aqueous) dolaşımının ya da akışının tıkanması nedeniyle göz içindeki basıncın artması sonucunda meydana gelir.

Diğer bazı hastalarda ise bu zarar, çok önemli konumdaki görme sinir liflerine kanın yeterince ulaşamaması, sinir yapısındaki zayıflık ve/veya sinir liflerinde bulunan bir sağlık sorunu gibi nedenlerle meydana gelir. Göziçi basıncı kişiden kişiye değişir. Basıncın "normali" yoktur.

Genellikle glokom ile ilişkili uyarıcı işaretler ya da ağrı görülmez. Görme kaybı yavaşça gelişir ve kişi sorunu farkedene kadar görme önemli miktarda kayba uğramış olabilir.

Glokom çoğunlukla kişilerin yaşlanmasıyla ortaya çıkmasına karşın, her yaşta görülebilir. Nüfusumuz yaşlandıkça glokom hastalarının sayıları da artacaktır.


Glokomun sebepleri nelerdir?

Göz içine berrak göz sıvısı salgılanır ve bu, daha sonra göz dışına emilir. Bu sıvının göz yaşı ile alakası yoktur. Göz sıvısını musluğu devamlı açık bir depoya benzetebilirsiniz. Deponun çıkışı tıkanırsa su depoda birikir ve basınç artar. Gözün dışa akım bölgesi tıkanırsa basınç artar ve görme siniri hasara uğrar.


GLOKOM'UN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kronik (açık-açılı) glokom en çok görülen türdür. Genellikle, ileri devrelerinde gözün görme yetisinin kaybına kadar hiçbir belirti göstermez. Zarar verme süreci çok yavaştır ve yanlardan görme bozukluğu ile başlayarak giderek görme yetisini tahrip eder. Bir göz diğer gözün görüşünü tamamladığı için, sinir liflerinin büyük bölümünün zarara uğramasına ve görme yetisinin önemli bir bölümünün tahrip olmasına kadar kişi herhangi bir sorunun farkına varmaz

Bu tahribattan geri dönüş yoktur. İlerlemeye devam eder ve çoğunlukla da amansızdır. Tedavi kaybedileni geri kazandıramaz. Ancak tahribat sürecini durdurur ya da en azından yavaşlatır. Bu nedenle, görme yetisi fazla zarara uğramadan tedaviye başlayabilmek için sorunun olabildiğince erken bir dönemde saptanması büyük önem taşımaktadır.

glokom nedir, glokomun belirtileri nelerdir, biem ilaç, glokom türleri

glokom nedir, glokomun belirtileri nelerdir, biem ilaç, glokom türleri

GLOKOM'UN TÜRLERİ

Kronik ( açık-açılı) glokom: Glokom'un en sık görülen türünü oluşturur. Bu tür glokom yavaşça ilerler ve aylar ya da yıllar boyunca farkedilmeden gelişerek görme yetisinde derece derece kayıplara neden olur. Tipik olarak göz damlaları ile tedaviye iyi yanıt verir. Görme yetisinin kaybolmasını önlemede yardımcı olmak amacıyla basıncın kontrol altında tutulmasını sağlamak üzere, genellikle tedavi yaşam boyu devam eder.


Düşük ya da normal tansiyonlu glokom:

Bazen normal kabul edilen göz içi basıncına sahip kişilerin göz sinir sisteminde tahribat oluşabilir. Bu tür glokom da açık-açılı glokom gibi benzeri şekilde tedavi olunur.


Akut (kapalı-açılı) glokom:

Bu tür glokom, irisin drenaj kanalını engellemesi nedeniyle göz içi basıncının hızla artması sonucunda oluşur. Akut glokom krizi çoğunlukla şiddetli olur. Bu tür glokom, bulanık görme, ışıkların çevresinde renkli halkalar, göz içinde ve etrafında şiddetli ağrılar, kırmızılık, mide bulantısı ve hatta kusma gibi aşırı endişe verici belirtiler gösterir. Acele tıbbi yardıma başvurulmasını gerektirir. Tıbbi müdahalede gecikilmesi durumunda, kısa süre içinde görme yetisinde kalıcı tahribat oluşabilir.


Sekonder glokom:

Bu tür glokom, göze gelen darbeler, katarakt ve göz iltihapları gibi değişik nedenlerle oluşan göz hastalıkları sonucunda ortaya çıkabilir. Kortizon kullanmanın (steroidler) göziçi basıncını artırma eğilimi bulunmaktadır. Bu nedenle kortizon kullanılması durumunda göziçi basıncının sık sık kontrol edilmesi gerekir.


Tedavisi;

Timolol içeren (Timo COMOD) göz damlalar tedavisi en çok uygulanan yöntemdir. Gerektiğinde laser tedavisi ve ameliyat da yapılabilir. Farklı türden glokomlara karşı farklı tedavi programları bulunmaktadır

©2012 Biem İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Biem İlaç San. ve Tic. A.Ş. Turgut Reis Cad. No:21 Tandoğan/Ankara Tel: (0312) 230 29 29 Fax: (0312) 230 68 00
Sitemizde yer alan bilgiler, hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitemizin ürünler bölümü sağlık çalışanları içindir.