İlgili Ürünler

Allergo Comod Göz Damlası %2Allergocrom Göz DamlasıFluoropos Göz Damlası
 

İnfeksiyöz Olmayan Konjunktivit

Konjonktiva, göz küresini ve göz kapaklarının iç kısmını örten ince, damarlı bir zardır. Göz küresinin hareketliliğine yardım eder, göz kapaklarının rahat hareketi için kaygan bir zemin oluşturur aynı zamanda içerdiği bağışıklık sistemine ait hücreler sayesinde gözün enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlar.

Konjonktivanın inflamasyonuna (iltihabı) Konjonktivit denir. Her yaşta görülebilir. Her iki cinsiyette eşit sıklıkta görülür.

Konjonktivit
, konjonktivanın akut (ani) ya da kronik (süreğen) iltihabıdır. Konjonktivit enfeksiyon ajanlarına bağlı olarak ya da olmadan gelişebilir.


- Enfeksiyöz (iltihabi) konjonktivit;
bakteriler, virüsler, parazitler ya da mantarlar nedeniyle oluşabilirken,


- Enfeksiyöz olmayan konjonktivit
; alerjiye, toz, duman ya da ilaç gibi toksik nedenlere veya sistemik (vücudu yaygın olarak tutan) hastalıklara bağlı olarak gelişebilir.


Konjonktivitin en tipik bulgusu gözlerde kızarıklıktır. Bunun dışında, konjonktivitin tipine göre sulu ya da ipliksi beyaz koyu (viskoz) akıntı, çapaklanma, konjonktival ödem (kemozis), sulanma, ışığa karşı hassasiyet, komşu lenf bezlerinde büyüme gibi belirti ve bulgular da tabloya eşlik edebilir. Çapaklanma en sık bulgudur.

Konjonktivitte tanı genellikle kliniğe dayanılarak konur; ancak uygun tedaviye başlanması için akıntıdan yayma ve kültür alınması gerekebilir. Çocuklarda alerjik konjonktivit sık görülür ve en belirgin bulgusu gözlerde kaşıntıdır.


Tedavisinde ; primer irritanın eliminasyonu ve semptomların tedavisine odaklanmalıdır.

Akut konjunktivit mevsimsel etkilere bağlı olabilen ve sıklıkla burun mukozasını tutan konjunktivitin alerjik formlarını içeren gruptan ayırt edilmelidir.

Alerjik konjunktivit tedavisinin başlıca kuralı neden olan etkenlerden uzak durulmasıdır,
Uzun vadeli tedavi mast hücresi degranülasyonunu önleyen (Sodyum kromoglikat, Allergo COMOD gibi) göz damlalarını kapsar. Akut alerjik konjunktivitin tedavisi; soğuk kompresler, suni göz yaşları, damar büzücü göz damlaları , yüzey etkili kortikosteroidli (Fluorometalon, Fluoropos) göz damlalarını içerir.


Referans:
Ophthalmology. A Pocket Textbook Atlas, Gerhard K Lang, 2000

http://www.sanal-hastane.com/konjonktivit-nedir-nedenleri-belirtileri-tedavisi

©2012 Biem İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Biem İlaç San. ve Tic. A.Ş. Turgut Reis Cad. No:21 Tandoğan/Ankara Tel: (0312) 230 29 29 Fax: (0312) 230 68 00
Sitemizde yer alan bilgiler, hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçmez. Sitemizin ürünler bölümü sağlık çalışanları içindir.